Kawa
Czy potrafisz bez niej żyć?

Czy potrafisz bez niej żyć?

Pokochały ją miliony ludzi na świecie. W kilka sekund potrafi sprawić, że poczujesz się jak nowo narodzony. Przyciąga jak magnes. Zniewala smakiem i aromatem. Tak, to właśnie ona – kawa.

Niejedno ma imię

Z kofeiną, czy bez? Rozpuszczalna, sypana, a może z ekspresu? Z mlekiem, czy bez niego? Możliwości przyrządzenia ulubionej, czy wręcz wyśmienitej kawy jest wiele. Jakie są jej odmiany? Oto wybrane przykłady z kawowego abecadła:

  • americano,
  • cappuccino,
  • espresso,
  • latte,
  • macchiato.

Różnią się one konsystencją, pianką, ilością wody, zawartością mleka. Z całego wachlarza możliwości każdy znajdzie dla siebie idealne połączenie.

Pozytywne właściwości

Badania dowodzą, że spożywanie kawy redukuje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby Parkinsona lub Alzheimera, czy niektóre nowotwory np. rak wątroby, szyjki macicy, jelita grubego. Co więcej ten napój działa odstresowująco, czy wręcz terapeutycznie. Odprężyć może już sam zapach. W związku z tym nie tylko poprawia nastrój, ale można pokusić się o stwierdzenie, że ma właściwości antydepresyjne. Ponadto zawiera cenne antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki, przyspiesza spalanie tłuszczu, poprawia krążenie krwi, zwiększa odporność na promieniowanie słoneczne, pozytywnie wpływa na zdolności intelektualne takie jak np. koncentracja. Pozwala radować się dłuższym życiem, zmniejszając prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci. Zawiera prozdrowotne substancje takie jak witaminy z grupy B, czy magnez. Dobroczynny wpływ kawy na ludzki organizm jest niepodważalny.

Prosta zasada

Aby kawa nie stała się bombą kaloryczną należy pić ją bez zbędnych dodatków, takich jak cukier, śmietanka, syropy smakowe, bita śmietana, czy lody. Jej smak – samej w sobie – potrafi być na tyle wyrafinowany, że nie potrzebne są wymienione składniki, aby znaleźć się w krainie zniewalającego smaku. Aby przenieść swoje kubki smakowe w stan prawdziwej przyjemności, wystarczy sięgnąć po ten jakże magiczny, a jednocześnie przystępny napój. Dostępny od ręki, bez zbędnego wysiłku.